Kazimierz Nowak
Niezwykły podróżnik zawitał do Muzeum-Pracowni
W Muzeum-Pracowni Arkadego Fiedlera odsłoniliśmy tablicę poświęconą wielkiemu poznańskiemu podróżnikowi Kazimierzowi Nowakowi oraz otworzyliśmy wystawę fotograficzną z jego zdumiewającej wyprawy na przełaj przez Afrykę odbytej w latach 1931-1936.
Kazimierz Nowak (1897 – 1937), niezmordowany podróżnik, reporter i fotograf jako pierwszy człowiek na świecie przebył samotnie Afrykę z północy na południe i z powrotem, przemierzając kontynent głównie pieszo, rowerem, konno, czółnem oraz na grzbiecie wielbłąda.
Tablica upamiętniająca Kazimierza Nowaka stanęła w naszym Ogrodzie Tolerancji - w miejscu chyba najwłaściwszym dla tego niezwykłego człowieka. Kazimierz Nowak, który napotkał na swej drodze wiele afrykańskich ludów, mógłby być dla nas wzorem, jak porozumiewać się z ludźmi pochodzącymi z różnych kultur, mógłby uczyć nas postawy wyróżniającej się chęcią zrozumienia i akceptacji odmienności, postawy szacunku dla innego.
Przedstawione zdjęcia autora, nigdy wcześniej nie publikowane, stanowią unikalny dokument ukazujący Afrykę od wewnątrz lat 30-tych XX wieku, jak również świadectwo jednej z najbardziej fascynujących podróży w historii.
Osobne miejsce na wystawie poświęciliśmy ostatniej wizycie Ryszarda Kapuścińskiego w Poznaniu, w listopadzie 2006r. To w dużej mierze dzięki jego osobistemu zaangażowaniu udało się przywrócić Kazimierzowi Nowakowi, postaci przez kilkadziesiąt lat niemal całkowicie zapomnianej, należną mu pamięć.
Pani Irena Gołębiowska (po lewej), krewna Kazimierza Nowaka, odsłoniła tablicę poświęconą wielkiemu podróżnikowi. Obok stoi Krystyna Fiedler.
Maciej Pastwa i Lukasz Wierzbicki - organizatorzy wystawy
Na wystawie zdjęć Kazimierza Nowaka : od lewej Irena Gołębiowska, Krystyna Fiedler, Marek Fiedler