Wystawa Władysława Grodeckiego
W 25.03.2010 roku otworzyliśmy wystawę Władysława Grodeckiego
pt. „ZOSTAWILI ŚLAD – dzieje Polaków na świecie”.
Władysław Grodecki – wielki pasjonat podróży – wędruje po świecie od 30 lat. Odwiedził wszystkie kontynenty poza Antarktydą. Prawdziwą „szkołą życia” był dla niego półtoraroczny pobyt na pustyni w Iraku, gdzie w niesłychanie trudnych warunkach pracował jako kartograf.
Odbył m.in. trzy samotne wyprawy dookoła świata: w 1992-94 dla uczczenia rocznicy odkrycia Ameryki; w 1999-2000 dla uczczenia rocznicy odzyskania niepodległości Polski; w 2002 dla uczczenia 60. rocznicy polskiego wychodźstwa z Rosji.
Niestrudzenie poszukuje śladów Polaków na świecie, odwiedza ich cmentarze i groby, z których przywozi ziemię (dotąd z ok. 150 miejsc) i uroczyście składa na „Mogile mogił” – kopcu Józefa Piłsudskiego w Krakowie.
Na swoich zdjęciach uwiecznił również m.in. spotkanie z ojcem Marianem Żelazkiem, słynnym opiekunem trędowatych w Puri w Indiach, pokazał zdumiewające dzieło inżynierskie Ernesta Malinowskiego – kolej andyjską w Peru, pokazał też napotkane w różnych zakątkach świata polskie pomniki, kościoły, misje i szkoły. Wszędzie spotkał życzliwych rodaków, którzy chętnie go gościli, jak choćby Stana Wiśniowskiego na Bora Bora – najpiękniejszej wyspie na ziemi.
1 - Być młodym (bez względu na wiek)
2 - Mieć marzenia (inne niż np. o emeryturze)
3 - Być odważnym i działać z ogromną determinacją
4 - Być uczciwym, koleżeńskim, mieć miłe i przyjazne usposobienie
5 - Posiadać jak najwięcej umiejętności (nie tylko językowych)
6 - Mieć czas, trochę pieniędzy i wielu przyjaciół na świecie
7 - Dbać o sprawy "ducha", zachować dystans do spraw codziennych
8 - Przygotować wyprawę
9 - Chcieć żyć - czyli opanować sztukę przetrwania
10 - Nosić brodę