„Madagaskar 1937, 2010
22 października 2010r. odbył się wernisaż wystawy fotograficznej pt. „Dwa spojrzenia na Madagaskar: Arkadego Fiedlera w 1937r. i Arkadiusza Ziemby w 2010r.”
Wyprawa na Madagaskar w 1937 była jedną z najważniejszych podróży Arkadego Fiedlera. Jak sam napisał, obfitowała ona w liczne i głębokie wzruszenia osobiste. Spędził na Madagaskarze przeszło rok, w tym wiele miesięcy we wsi Ambinanitelo, wśród ludu Betsimisaraka. Utrwalał na kliszy przyrodę, ludzi i różne wydarzenia z życia miejscowej społeczności, z którą bardzo serdecznie się zaprzyjaźnił i związał.
Arkady Fiedler okazał się wybitnym obserwatorem i fotografem. Jego zdjęcia z Madagaskaru, które wiele dziesiątków lat przeleżały w naszym archiwum rodzinnym, na nowo odkryte zrobiły duże wrażenie na redaktorach „National Geographic”. W 2008 roku zostały zaprezentowane w specjalnym wydaniu jubileuszowym tego magazynu.
Arkadiusz Ziemba jest pasjonatem różnych języków. Wyznaje zasadę, że podróż przybiera inny wymiar, o ile zna się miejscowy język. Zafascynowany Madagaskarem nauczył się malgaskiego. Dąży – jak mówi – do podróży totalnych, wielozadaniowych, nie pozostawiających niedosytu. Postanowił dotrzeć do Ambinanitelo na rowerze od najtrudniejszej strony. Od strony dziewiczej puszczy. Na Kolosach 2008r. otrzymał wyróżnienie w kategorii Podróż Roku za wyprawę do Ambinanitelo - „wioski Arkadego Fiedlera”.
W Ambinanitelo Ziemba poznał Afredo Isaya, ostatnią osobę, która w siole pamięta Arkadego Fiedlera. „Gdy go zobaczyłem – mówi – byłem pewien, że nie ma w nim życia. Starzec wyglądał jak żywa skamielina. Ale gdy pokazałem mu ostatnie wydanie „Gorącej wsi Ambinanitelo”, zaświeciły mu się oczy, ożył. Nad dawnymi fotografiami w książce przeniósł się w czasy swojej młodości, przejęty zaczął opowiadać. Miał siedemnaście lat, gdy do wsi przyjechał vazaha (biały człowiek), który przywiózł ze sobą maszynę do pisania i interesował się zwierzętami...”