70 rocznica zrzutu Dywizjonu 303
W lasach Obwodu Radomsko AK doszło w 1943r. do pamiętnego zrzutu. W którymś z pojemników oprócz broni znajdowała się książka. Wszyscy myśleli, że to instrukcja posługiwania się bronią przeciwpancerną, tzw. PIAT-ami, okazało się jednak, że był to egzemplarz „Dywizjonu 303”. Wśród partyzantów w leśnym bunkrze zapanowała ogromna radość z wyczynów polskich myśliwców. Jeden z nich pod wpływem lektury napisał wiersz, inny skomponował muzykę. Tak powstał płomienny „Marsz Dywizjonu 303”. Nuty i słowa pieśni niebawem dotarły, przypuszczalnie drogą kurierską „Cichociemnych”, do Londynu, gdzie polscy lotnicy serdecznie przyjęli ten dar od towarzyszy broni z Kraju.
Przedrukowany ze „zrzutowego” egzemplarza „Dywizjon 303” był pozycją najczęściej wydawaną w podziemiu i doczekał się aż siedmiu edycji, w tym pięciu w formie książkowej w Warszawie i Kielcach. Książka spełniła jakże ważną rolę, podnosząc terroryzowaną ludność na duchu i żarliwym słowem wspierając walkę Polaków o wolność.
W 70 lat po tamtych wydarzeniach Dom Wydawniczy Harasimowicz wraz ze Stowarzyszeniem Seniorów Lotnictwa Polskiego oraz Muzeum Arkadego Fiedlera postanowili wydać reprint podziemnego wydania warszawskiego „Dywizjonu 303”. Książka miała być zrzucona z nieba podczas Air Show w Radomiu 24 sierpnia 2013r. i następnie wręczona prezydentowi Bronisławowi Komorowskiemu. Niestety w ostatniej chwili zrzut odwołano z przyczyn technicznych.
Na Air Show urządziliśmy wystawę fotograficzną pt.: „Dywizjon 303”, która cieszyła się wielkim zainteresowaniem, oraz podpisywaliśmy egzemplarze reprintu wojennego wydania „Dywizjonu 303”.
« powrót